Karel KulhavýKarel KulhavýKarel KulhavýKarel KulhavýKarel KulhavýKarel Kulhavý

Karel Kulhavý
Najkrajší pohľad na svet je zo sedla bicykla

METEOSTANICA – profi, aktualizácia

===> 13.9.2017

Meteostanica je v prevádzke.

===> 20.8.2017

Z dôvodu poruchy je meteostanica dočasne mimo prevádzky.

===> 30.10.2015

Po dlhom čase z dôvodu zatepľovania našej bytovky a rekonštrukcie počítačovej siete bola moja meteostanica znovu uvedená do prevádzky.

===> 18.7.2014

Aktualizácia firmware a vytvorený nový banner pre vašu www.

Aktuálne počasie:

 

Nový firmware výrazne zmenil prostredie meteostanice a doplnil nové údaje, ktoré meteostanica vyhodnocuje. Čo na to hovoríte?

Aktuality:

===> 15.5.2014

METEOMAPA

===> 16.1.2014

Pridaný montážny návod meteostanice na koniec tohto článku.

===> 6.12.2013

Výpadok napájania 230V pre PoE zdroj meteostanice.

————————————————————————————————————-

Začal som koketovať s myšlienkou dodávok a montáží meteostanice. Pravdepodobne pre silný vietor a sneženie.

Vlastná IP meteostanica pre všetko.

IP meteostanica je vlastne inteligentná riadiaca jednotka, ktorá podľa výbavy senzorov a čidiel, vám dáva veľké možnosti použitia. Možnosť ovládať rôzne zariadenia, prípadne sledovať aktuálne počasie v danej oblasti, predpoveď a štatistiky.

Senzory IP meteostanice

Veľký počet senzorov a čidiel profesionálnej meteostanice vám umožňuje vnímať počasie ako nikdy pred tým. Ďalšou výhodou sú štatistické výpočty hodnôt z počasia a datalogger meraných hodnôt.

 • vonkajšia teplota
 • rosný bod
 • relatívna vlhkosť
 • barometrický tlak
 • rýchlosť vetra
 • smer vetra
 • senzor slnečného svitu
 • senzor množstva zrážok

Postupne vám IP meteostanicu predstavím podrobnejšie.

Moja meteostanica – Poprad Matejovce

Je umiestnená 12 metrov nad zemou.

Hotel Slovan – Tatranská Lomnica

<====>

Montážny návod ME11-ME12 v pdf na stiahnutie TU

[nggallery id=19]

 

Komentáre ku článku “METEOSTANICA – profi, aktualizácia” »

 1. Roman napísal:

  Dobry den,

  chcel by som sa spytat aku meteo stanicu pouzivate. Vystupy su celkom zaujimave.
  Je tato stanica priamo napojena na net a nie je nutne mat PC?
  Ma nejaky dataloger, ktory zaznamenava data a v pripade vypadku internetu zasle vsetky nezaslane data na web?
  Kto Vam robil web stranku cast pocasie?

  Dakujem

  Roman

 2. admin napísal:

  Dobrý deň,
  meteostanice inštalujem a predávam na Slovensku. Výrobca je v ČR. Stačí pripojenie na net. Pri konfigurácii musíte byť vo vlastnej sieti pripojený na meteostanicu, ktorá má vlastnú IP adresu. Pri konfigurácii ju synchronizujete so serverom, kde sa ukladajú vaše údaje. Stanica si pamätá dáta aj keď nieste pripojený na net. Ak sa pripojenie obnoví, dáta sa pošlú na server. Stanica je nefunkčná ak nemá napájanie. Napája sa pomocou PoE. Je iba tento spôsob napájania. Ak chcete pozerať informácie /aj old údaje/ z netu, stanica musí byť synchronizovaná so serverom. Službu pripojenia na server poskytuje výrobca bezplatne. Nemusíte používať iné spôsoby prístupu priamo na meteostanicu. Stránku som si robil s mojim priateľom, spravujem si ju sám. Predpokladám ale že myslíte priamo zobrazenie meteostanice. To je súčasťou firmware meteostanice. Ak potrebujete podrobnejšie informácie, môžem vám ich poslať na e-mail.

 3. Roman napísal:

  Dakujem za zakladne info.
  Aka je velka vnutorna pamat, ktora potom nasledne posiela udaje na internet – aky moze byt dlhy vypadok internetu? Na vasom grafe som si vsimol, ze tam chyba nejaky udaj v case. Ako to vzniklo ked ma vlastnu pamat a nasledne posiela data priamo na web?
  Je teplmer nejako kryty, aby neboli skreslene udaje v pripade, ze na neho svieti slnko? Daju sa merat snehove zrazky (napr. vyhrievanim alebo nejako inak) ?
  Je komplikovana instalacia alebo staci len zakladna zrucnost ?
  Aka je cena zariadenia?

  Dakujem

  Roman

 4. admin napísal:

  Vzhľadom na niektoré špecifické otázky som požiadal zástupcu výrobcu o odpoveď.

  Dobrý den,

  meteostanice si sama ukládá měřená data do své vnitřní paměti. Paměť je na 10let záznamů – od prvního spuštění meteostanice a nebo vymazání paměti (paměť měřených záznamů lze kdykoli smazat v nastavení meteostanice – při smazání paměti se mažou data v meteostanici, pokud je meteostanice synchronizovaná se serverem, tak tam data zůstávají). V aktuálním firmware jsou při zapnuté synchronizaci se serverem odesílána aktuální měřená data co 1minutu (ne historická). Při výpadku spojení se serverem se nyní již data na server nedohrávají a na serveru je zaznamenán výpadek (v meteostanici při výpadku spojení samozřejmě data zůstanou). V následujícím firmware je plánována cache odesílaných záznamů např. na 1 týden. (pokud by byl výpadek kratší jak 1 týden, tak se dohrají všechny měřené záznamy v tomto období na server). Chybějící hodnoty v čase byly nejspíše způsobeny výpadkem spojení mezi meteostanicí a serverem a nebo odpojením napájení meteostanice.
  Teploměr je součástí vlnovce kombinovaných senzorů a tudíž je krytý, aby nedocházelo ke zkreslení měření teploty.
  Nyní se sněhové srážky měřit nedají. Pro měření sněhových srážek nyní testujeme prototypy vyhřívaných srážkoměrů, které půjdou připojit k meteostanicím ME12 na jeden z releových výstupů. Datum uvedení vyhřívaného srážkoměru na trh není zatím znám. (k tomuto bodu se dá zmínit i připravovaný expander, který bude umožňovat měřit výšku sněhu a nebo vodní hladiny do 2m).
  K meteostanici je dodáván podrobný montážní návod (viz. http://www.meteo-pocasi.cz/download-navod-manual-meteostanice/ ), takže s montáží by neměl mít trošku zručný člověk žádný problém.
  Ceny jsou dostupné na eshopu na adrese http://www.meteo-pocasi.cz/eshop/meteostanice/

  S pozdravem Ivo Labaj
  WANET s.r.o.

  Ako som už písal, predávam a inštalujem meteostanice na Slovensku. Cena meteostanice je približne rovnaká ako v eshope výrobcu, navýšená o cenu prepravného. Cena montáže sa dá stanoviť iba podľa jej umiestnenia, potrebného materiálu k montáži a vykonaných prác pri montáži.
  KK

 5. igor napísal:

  Dobry den. Som z BA a mal bu som zaujem o montaz meteostanice.
  Poskutujete taketo sluzby?
  Memam vsak vonki datovu zastrcku. Daju sa data prenies cez wifi, ci inak?
  Unger

 6. admin napísal:

  Dobrý deň, meteostanice dodávam aj montujem. Dátovým káblom sa stanica aj napája z elektrickej siete 230V cez PoE napájač. Maximálna dĺžka kábla je 25m. Z miesta napájania by už bolo možné posielať dáta rôznym spôsobom do počítačovej siete.
  Potreboval by som od vás polohopis objektu, prípadne aspoň fotografie a informácie o dátovej sieti v objekte.
  K článku o meteostanici som pridal montážny návod, v ktorom nájdete príklady umiestnenia a spravíte si obraz o tom kde meteostanicu umiestniť.
  Môžete ma kontaktovať na e-mail tatratel@kulhavy-karel.eu

 7. Patrik napísal:

  Dobry den, je moznost menit na meteostanici ME11/ME12 jazykovu lokalizaciu? (nap.kalendar)

 8. admin napísal:

  Nový firmware by mal mať možnosť výberu niekoľkých jazykov. Informáciu som dostal od výrobcu meteostanice.

 9. Dušan napísal:

  Dobrý večer, údaj o tlaku nesedí, kuk http://en.allmetsat.com/metar-taf/poland.php?icao=LZTT, asi by to chcelo skorigovať, nastavenie podľa nadmorskej výšky nemusí byť správne.

Napíšte komentár