Karel KulhavýKarel KulhavýKarel KulhavýKarel KulhavýKarel KulhavýKarel Kulhavý

Karel Kulhavý
Najkrajší pohľad na svet je zo sedla bicykla

Časomiera, aj pre cyklistiku.

===>>> 24.4.2015

Srdečne pozdravujem organizátorov pretekov SP MASTERS 2015. V prípade ak sa rozhodnete využiť elektronickú časomieru na vami organizovaných pretekoch, predkladám vám návrh opatrení ktoré je potrebné zabezpečiť, aby sa vám zjednodušila organizácia v časti prezentácie a výsledkov. Prečítajte si priložený dokument.

===>>> 22.3.2015

Stále sa stretávam s otázkami “NA ČO NÁM TO VLASTNE BUDE”

Na čo tá skriňa vlastne slúži. Veľmi jednoduchá otázka. Na to, aby boli výsledky pretekov presné a k dispozícii v čo najkratšom čase po ich ukončení. Presnosť časomiery s aktívnymi čipmi je 0,001 sekundy. K časomiere je možné pripojiť ďalšie zariadenia, ktoré zvýšia úroveň spracovania výsledkov a najmä v hromadnom špurte určia poradie na páske s presnosťou na menej ako jeden centimeter. Ide o kamery. Používajú sa dva typy.

1. Cieľová kamera, presnejšie “Photo-Finish” kamera. Požiadavky na takú kameru sú vysoké a to sa odráža na jej cene. V podstate ide o celý systém. Pri rýchlosti 60 km za hodinu ak chcete mať posun obrázkov menej ako jeden cm ( 0,83 cm) potrebujete kameru s rozlíšením 2000 snímkov za sekundu. Takáto kamera spolupracuje s časomierou. Ak kliknete v programe časomiery na štartovné číslo pretekára v novom okne ho vidíte v zázname z kamery spolu s ďaľšími pretekármi na páske. Napríklad Lynx System v najlacnejšej verzii stojí viac ako 15000 EUR.

2. Identifikačná kamera. Už z jej názvu je jasné, že kamera identifikuje pretekára (najčastejšie podľa štartovného čísla) v cieli pretekov. Dôvodom je záloha v prípade ak má pretekár nefunkčný čip, alebo ho nemá vôbec (neupevnil si ho na prednú vidlicu, stratil ho z dôvodu zlého upevnenia, vymenil bicykel, atď.). Samozrejmosťou je tiež jej pripojenie k časomiere a podľa pohľadu kamery sa vie približne podľa časov pretekárov s aktívnym čipom v jeho blízkosti určiť aj čas tohto pretekára. Cena takejto kamery je nad 1000 EUR.

Z toho je jasné čo na čo slúži, určite ju nenahradí bežná kamera ktorú používate na dovolenke. Časomiera v žiadnom prípade nesupluje prácu rozhodcov. O tom na čo je rozhodca na pretekoch sa nejdem rozpisovať.

V masových pretekoch /maratónoch/, behoch a podobných podujatiach sa používajú pasívne čipy, u ktorých nie je dostatočná presnosť potrebné pre preteky v cestnej cyklistike. Pasívne čipy je možné integrovať priamo do štartovného čísla. Výroba takého čísla sa dá objednať priamo v shope race result.

===>>> 18.3.2015

Môžete si pozrieť výsledkovú listinu testovacieho kritéria, do ktorej som doplnil poradie a body v jednotlivých okruhoch. poradie v kategórii je prvý stĺpec a celkové poradie v pretekoch kategórií D+E+F posledný stĺpec.

===>>> 28.2.2015

Včera som dokončil do použiteľnej verzie program pre to železo ( myslím časomieru čo som vám už predstavil ). Ide o cyklistické preteky – kritérium. Aby táto práca mala aj význam, tak je pripravený pre Komjatice, kategórie D,E,F, ktoré štartujú spolu, spolu bodujú v okruhoch 1,2, body 2,1, 3. kolo body 5,3,2,1. To sa opakuje a bodovanie v 9. kole je 10,6,4,2. Poradie pretekárov s rovnakým počtom bodov, to je aj 0 bodov je určené poradím na páske v 9. kole. Pretekári DNS (nenastúpil na štart) a DNF (neprešiel cieľom 9. kola) sú zaradení na konci výsledkovej listiny a do bodovania Slovenského pohára MASTERS dostanú 0 bodov. Môžete si pozrieť výsledky z pretekov, kde bol náhodne pridelený pretekárom ča prejazdu cieľom jednotlivých okruhov, ktorý generoval systém v tolerancii čas prvého pretekára + 0,01 až 50 sekúnd. Rôzne pre každý prejazd. Štartovné čísla sú z roku 2014.

1. celkové výsledky spolu pre kategórie D,E,F

2. kontrolná zostava priebežných výsledkov pri špurte v jednotlivých okruhoch

3. celkové poradie, ale pretekári sú zaradení do svojich vekových kategórií

4. výsledky kategórie D

5. výsledky kategórie E

6. výsledky kategórie F

===>>> 18.2.2015

Ako to všetko vyzerá /je to iba potrebné železo, život tomu dá až správne pripravený program/.

===>>> 17.2.2015

Príspevok od NIJDAMA dávam do popredia.

Pozdravujem všetkých,

pomaly sa rozbieha predaj čipov. Z FALANGE si objednávajú čip skoro všetci. Teda všetci, čo počítajú s pravidelnými účasťami na Slovenskom pohári masters. Osobne mi potvrdil záujem okrem členov správnej rady aj Milan Brída, vraj ako samozrejmosť nad ktorou netreba rozmýšľať. V prvej vlne by to malo byť 16 členov. V súčasnosti máme už 24 licencovaných pretekárov. Zoznam pošlem na Tvoj mail.

Včera mi volal Janči Hollý, že v TOP GRASS je 15 objednávok.

Podľa Adyho Černáka v CYCLING ACADEMY Bratislava majú záujem o zakúpenie čipu 4 pretekári.

===>>> 10.2.2015

Vyskúšajte si online registráciu

===>>> 2.2.2015

Napísal som pre vás článok, aký je môj pohľad na spracovanie výsledkov cyklistických pretekov a využitie časomiery. Článok vo formáte PDF si stiahnite TU:

Priatelia cyklisti,

už viac ako rok sa zaoberám možnosťou zavedenia elektronického merania v pretekoch Slovenského pohára MASTERS. Po preštudovaní rôznych systémov, od veľmi drahých a tých prijateľných so prispel k názoru že medzi kvalitnú a cenovo prijateľnú časomieru je možné zakúpiť, prípadne prenajímať od nemeckej firmy race result AG z Karlsruhe. Zavedenie elektronickej časomiery bude v začiatkoch náročné, ale ak sa to podarí, prípadné zavedenie prinesie novú kvalitu do nášho pretekania. Pripravil som pre vás stručný popis, ktorý si môžete stiahnuť. Budem veľmi rád, ak v diskusii k tomuto článku vyjadríte svoje postoje a pridáte konštruktívne návrhy.

Diskusia k časomiere je aj v článku:

Aby bolo všetko spolu na jednom mieste tak časť článku venujúceho sa časomiere uvádzam aj tu.

===>>> 7.1.2015  Elektronické meranie, zakúpenie čipov.

Predkladám vám na diskusiu, kto by bol ochotný si do osobného vlastníctva zakúpiť “čip”, odborne tiež transponder. Je to vysielač jednoznačnej identifikácie pretekára, ktorý má čip na svojom kole, nohe, prípadne ruke podľa disciplíny v ktorej momentálne preteká. Cena čipu je aktuálne za zvýhodnenú cenu 43 EUR. Či skôr, alebo neskôr aj v našich pretekoch Slovenského pohára MASTERS bude elektronické meranie zavedené. Druhá možnosť je na každý pretek si čip zapožičať za cenu 2-3 EUR. Ďalšou možnosťou je zapožičanie čipu proti zálohe, ktorá je v prípade poškodenia (straty) použitá na zakúpenie nového čipu. Takto to funguje napríklad v maratónoch a pretekoch na horských bicykloch. V tomto prípade uhrádza cenu za zapožičanie organizátor. Samozrejme zo štartovného, ktoré je výrazne vyššie, ako v Slovenskom pohári MASTERS. Životnosť batérie v aktívnom nerozoberateľnom čipe je 4 až 6 rokov. Aktívny pretekár má čip za jednu sezónu uhradený. Čip je použiteľný všade, kde je na meranie použité kompatibilné zariadenie RACE RESULT.

Race result ActivePro Transponder

High-end čip pre 100% spoľahlivú detekciu s ultra vysokou presnosťou. Pre cyklistiku, lyžovanie, korčuľovanie, in-line preteky, atď.

Demonštrácia systému

Pre vašu informovanosť vám predkladám cenník rôznych doplnkov potrebných pre elektronické meranie, kde na str. č. 6 sú aj ceny transpondérov.

KK

Komentáre ku článku “Časomiera, aj pre cyklistiku.” »

 1. janoV. napísal:

  Nápady, postrehy odrážkovite:

  1) Je to nákladné, musíme riešiť aj štartujúcich jednorazovo (mládež, cudzinci…) tzn požiiavať čipy bude nutné stále

  2) Je nutné zabezpečovať napájanie v priestore štartu a cieľa, ev. náhradný zdroj pre prípad výpadku el. prúdu, nejaký priestor, min. stan.

  3) obsluha bude časomerač (navyše), stále bude treba rozhodcu/-ov

  4) tam kde nieje štart a cieľ na jednom mieste (Šachtičky…) sa bude merať len dojazd, iba keby sa zaobstarala s LoopBoxo-om

  5) navrhujem zapožičanie na 2-3 preteky a na Majstráky aby sa overila pouižiteľnosť a potreba
  5a) bol by možný nejaký lízing alebo dlhodobý prenájom??

  6) ked by sa system zakupil využiť mimo sezóny na zapožičanie za úplatu aby sa niečo vratilo (lyžiarom, dráharom…)

  7) aby sa výsledky a ostatné riešilo na intrenete, je nutné ďaľší naklad

  8) vytvoriť web stránku pre Masters…alebo CPV alebo MRC…to je jedno ale niečo tak živé a potrebne ako má cyklokros (http://cxsvk.sk/ ) Na SZC a TU sa nedá systém riešiť

  9) skusiť aj ine alternatívy http://rfidtiming.com/ultra-2/ …s tým som prišiel so styku aj ja a aj vedľa v CZ aj ked blízky servis a podpora v Kežmarku je veľký benefit+++

  10) benefit je len v rýchlom prehľade a výsladkoch, Sú aj iné?

  x) zatiaľ toľko – pridajte sa aj vy.

 2. admin napísal:

  Postupne zodpoviem v akom štádiu je časomiera čo bude priama odpoveď na jednotlivé body. Čakám na ďalšie príspevky.
  KK

 3. Adrian napísal:

  Plne podporujem elektronickú časomieru aj keď som momentálne na tom finančne dosť zle na ten čip určite ešte naškrabem. Je to podla mňa nevyhnutnosť, ak chceme nejakým spôsobom prilákať nových pretekárov aj toto je určitým spôsobom dôležité, lebo je to už skoro všade bežný štandard. Kedže je to aj cenovo celkom dostupne forma zápožičky alebo leasingu je podla mňa nevýhodná.

 4. Pavel Holly napísal:

  Zdravím Vás priatelia,
  chcem sa zapojiť aj tejto novej diskusii. Najjednoduchšie je odpovedať na už publikované otázky. Začnem od konca: RÝCHLY PREHĽAD A OKAMŽITÉ VÝSLEDKY je to najdôležitejšie čo od elektronickej časomiery očakávame. Okrem toho je to ešte spravodlivé rozhodovanie, bez škriepok, falšovanie na trati, nešportových prejavov, dehonestácie rozhodcov a podobne.
  K technickým záležitostiam nie som kompetentný vyjadrovať sa, ale časomiera je už u Karola aj s dvoma snímačmi. Ten s ňou už pracuje, pripravuje sa na jednotlivé druhy pretekov /časovka, kritérium, pretek jednotlivcov/. Program dopilováva aj s rozhodkyňou p. Ing. Subovitsovou. Technicky mu to už umožnuje kontrolu prejazdu pretekárov aj na trati.
  S ďalšími majiteľmi časomiery si vymeieňa praktické skúsenosti a chodí už aj na skutočné preteky na Slovensku. Takže do sezóny by malo byť všetko pripravené a odskúšané. Pravdepodobne si to už aj my vyskúšame na sústredení v Tribunji.
  Karol tú časomieru kúpil sám, lebo už nemohol čakať na to kedy sa VV CPV rozhodne k jej nákupu podľa mandátu, ktorý dostali na konferencii v Banskej Bystrici.
  Ak by časomieru kúpilo CPV, požičiavala by sa organizátorom zadarmo, takto to bude za prenájom.
  Súhlasím, že bude potrebné mať pomerne veľký počet čipov k dispozícvcii na požičiavanie. Ideálne ale je, ak budeme mať vlastný čip za 43 €. Pri priemernom počte absolvovaných pretekov za sezónu a garantovanej životnosti batérie cca 5 rokov, to vychádza investícia na jeden pretek cca 43 centov!!! A nemusíme to stále montovať a demontovať. V opačnom prípade bude požičiavanie administratívne náročnejšie a za poplatok 2,50 € na jeden pretek.
  K webovej stránke len toľko: Ten “niekto” by to mohol rozbehnúť, ak mu nestačí diskusný priestor na tejto Karolovej stránke.
  S cyklistickým pozdravom, Nijdam

 5. Milan Tupý napísal:

  Ja sa pridávam k tomu, že elektronická časomiera v tejto dobe je nevyhnutnosťou. Nie je možné žiť neustále z minulosti. Technické záležitosti sa určite “vychytajú” tak ako je to pri novinkách bežné. K cene sa nedokážem vyjadriť, pretože čo je pre jedného prijateľná cena, pre druhého nie. Ja osobne si chcem kúpiť čip do osobného vlastníctva aj s troma držiakmi.

 6. Pavel Holly napísal:

  Pozdravujem všetkých,

  pomaly sa rozbieha predaj čipov. Z FALANGE si objednávajú čip skoro všetci. Teda všetci, čo počítajú s pravidelnými účasťami na Slovenskom pohári masters. Osobne mi potvrdil záujem okrem členov správnej rady aj Milan Brída, vraj ako samozrejmosť nad ktorou netreba rozmýšľať. V prvej vlne by to malo byť 16 členov. V súčasnosti máme už 24 licencovaných pretekárov. Zoznam pošlem na Tvoj mail.

  Včera mi volal Janči Hollý, že v TOP GRASS je 15 objednávok.

  Podľa Adyho Černáka v CYCLING ACADEMY Bratislava majú záujem o zakúpenie čipu 4 pretekári.

 7. Ján Villím napísal:

  1) Ako ja zabezpečená časomiera na závodoch MRC (20kôl)…bude na všetkých alebo iba na vybratých?

  2) Kto predáva čipy, naše CPV, Falange alebo Karol ?

  3) Čo na túto osobnu akciu komisia:
  Komisia cyklistiky pre všetkých / masters:

  Predseda:
  Ing. Peter Rihay,

  Členovia:
  Mgr. Ladislav Longauer,
  Ing. Pavel Hollý,
  Ing. Rastislav Belák,
  Ing. Štefan Lameš,

 8. Ján Villím napísal:

  A Karol,
  a to hlavné (si myslím): Ako bude realizované poskytovanie časomiery pre preteky CPV? Aký náklad a čo a komu budú platiť organizátori pretekov? Bude niečo hradiť CPV? A v pripade požičania na iné preteky (mimo CPV) bude cena iná (+ dostupnosť počtu čipov)?

  Kľudne mi môžeš odpisať na mail ale sú to otázky ktoré môžu zaujímať aj iných!

  Vďaka.

  j.

 9. Pavel Holly napísal:

  Janko nazdar,

  ako člen výkonného výboru masters musím uviesť niektoré fakty. Posledné tri roky bola v uznesení konferencií masters úloha venovať pozornosť výberu a použitiu elektronickej časomiery. Túto úlohu sme nesplnili, lebo existujúce ponuky čsomiery boli výrazne nad naše pomery. Na poslednom valnom zhromaždení masters v Banskej Bystrici bola odprezentovaná Karolom časomiera Race Result s vyhovujúcimi parametrami a finančne zvládnutelná. Prítomní delegáti/členovia absolútnoou väčšinou schválili používanie elektronickej časomiery.
  Zasadnutie výkonného výboru v Piešťanoch malo v programe aj plnenie tohoto uznesenia. Väčšina členov výkonného výboru bola zatiaľ len za zakúpenie cieľovej kamery. Podľa komisie rozhodcov aj nám bolo doporučené kúpiť komerčnú kameru JVC za cca 930 €.
  Aj na základe diskusie na tejto Karolovej stránke sme sa rozhodli rozbehnúť elektronickú časomieru a to napred zakúpením hardvéru a následne čipov. Ako človeku znalému výpočtovej techniky ti je dobre známe, že aj zvládnutie takého technického zariadenia potrebuje nejaký čas. Naviac na Slovensku sa našli 4 záujemcovia o takúto časomieru, čo nesie zo sebou výhody finančné aj programátorské. Takto sa podarilo napr. stiahnut cenu za čip na 43 € z 59 €. Navzájom spolupracujú aj s dodávateľom na jednotlivých programoch napr. na zvládnutie kritéria, časovky dvojíc a pod.
  Toto všetko ale nemohol financovať len Karol z vlastného. Preto sme sa podielali na nákupe čipov aj z prostriedkov Falange, lebo naši členovi sa jednoznačne rozhodli podporovať elektronickú časomieru.
  Podľa prieskumu medzi organizátormi pretekov na prvých pretekoch by sa už mala časomiera používať. Z dvadsať pretekov v roku 2015 už 9 prejavilo zýujem o časomieru. Nebudem hovoriť za Karola, ale pokiaľ viem je ochotný ju v prípade záujmu CPV predať. V tom prípade by bola prenajímaná organizátorom zadarmo.
  Ale pokiaľ čítaš príspevky v diskusii, po ktorých toľko voláš, už by si sa o všetkom čo tu píšem dozvedel.
  S pozdravom, Nijdam

 10. Pavel Holly napísal:

  Vážení masters,

  cez víkend 22. februára som priviezol z Tatier do Bratislavy čipy/transpodery od Karola.

  Záujemci o kúpu čipu do osobného vlastníctva uhradte čiastku 43 € na účet v Zuno banke IBAN 5984 1000 0000 1123 5894 97, ako variabilný symbol uvedte dátum narodenia “rrrr mm dd” a do poznámky priezvisko cip.

  Zároveň pošlite na mailovú adresu http://www.paliholly@gmail.com, informáciu o úhrade a základné údaje do štartovnej listiny. Potom Vám doručím označený čip a Karol ho naprogramuje.

  Umiestnenie čipu na rám bude jednotné a to na prednú vidlicu. Inštrukcia bude na tejto stránke a pred každým pretekom.

  Dnes viacerí z CK FALANGE uhradili cenu čipu, ozvali sa z TOP GRASS so záujmom kúpy 15 čipov, ďalší z CK Piešťany.

  Podľa informácie Karola by sme mali časomieru skúšať na ostro aj na sústredení v Chorvátsku. Preto si ju berieme zo sebou.

  S pozdravom, Nijdam

 11. Pavel Holly napísal:

  Vážení cyklististi s čipmi,

  podľa Pravidiel SZC v bode 1.10.2 v bode 5. je uvedené, že sa meria na základe signálu čipovej jednotky upevnenej na oske predného kolesa pretekára.
  V našom prípade to znamená na prednej vidlici. Karol k všetkým okolnostiam elektronického merania spracuje kompletnú informáciu aj s fotodokumentáciou. Týmto mojim príspevkom len chcem ozrejmiť hlavné aspekty používania čipu. Bude s tým aj spojená zlepšená-zrýchlená registrácia pretekárov na diaľku aj spolu s úhradou štartovného.
  Kvôli zabezpečeniu návratnosti zapožiačaného čipu bude sa vyberať okrem poplatku aj záruka. Tu sa bude zrejme variovať s peňažnou zálohou alebo s založením dokumentov.
  Tu budú jednoznačne vo výhode majitelia vlastného čipu, vyhnú sa administrovaniu a upevňovaniu čipu pred pretekmi a demontáži čipu po nich.
  Pre tých ktorí si už čip zakúpili mám odkaz, že im ich zoberiem do Tribunji, alebo inak doručím ešte pred prvými pretekmi. Každý čip má vlastné číslo, ja naň dopisujem nezmazateľnou fixkou priezvisko.
  V súčasnosti sa už predalo 42 čipov. Zostáva mi posledných 8. Ďalšie bude predávať potom už len Karol do vypredania zásob.
  S pozdravom, Nijdam

Napíšte komentár